Przejdź do głównej zawartości

Kreatywny recykling

 Kreatywny recykling




Nie od dziś wiadomo, że pasjonuje mnie łączenie różnych technik. Okazuje się też, że przepadłam, jeśli chodzi o jeans... to połączenie granatu z bielą koronek jest tak cudne,  że trudno się oprzeć. Powstają zatem kolejne projekty i kolejne kłębią się w głowie. 

Less waste. 

Wiele osob próbuje ograniczać produkowanie odpadów. Wykorzystywanie zużytych, niemodnych i starych ubrań ponownie jest dobrym sposobem na znaczną redukcję śmieci. Magiczne Szydełko udowadnia dodatkowo, że można zachować wysoki poziom estetyki. Apeluję, zastanówcie się, siedem razy zanim wyrzucicie stare dżinsy! 



Ekologia

Wypada zastanowić się, ile zasobów pochłania produkcja ubrań. Z szacunku dla Ziemi i przyszłych pokoleń starajmy się wykorzystać przedmioty przemysłowe do końca. Do końca czyli tak, by nie lądowały za szybko w koszu. Dajmy im drugie życie. 



Materiały naturalne

Zarówno tkanina jeansowa, jak i kordonek wykorzystywany do szydełkowania to materiały bawełniane. Czyli pochodzenia naturalnego. W niektórych przypadkach wykorzystuję też przędzę lnianą, która z resztą również jest jak najbardziej naturalna. 



Różnorodność form 

Omawiane materiały dają w zasadzie nieograniczone możliwości. Przyjeta przeze mnie technika pozwala wykonać bardzo różne przedmioty o różnych kształtach. Od koszyczków i zawieszek po biżuterię. Równocześnie są one bardzo trwałe. 



Szycie ręczne 

Pracując, zazwyczaj szyję recznie, choć czasem wykorzystuje również moją około stuletnią maszynę marki Singer. Szycie ręczne to także haft. Wykorzystuję elementy ściegu płaskiego oraz bulionowego, zwanego również brazylijskim.



Kontrasty

Kolejną cechą moich jeansowo-szydełkowych projektów są kontrasty kolorystyczne. Według mnie ładnie współgrają odcienie granatu z białym kordonkiem. 

Podsumowując mogę jedynie stwierdzić, że zapewne powstanie jeszcze wiele jeansowych projektów wykończonych szydełkiem. 

Dotychczasowe wyroby są dostępne pod tym linkiem.

Magiczne Szydełko




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klasyczne koronki - kolnierzyk z mankietami.

Szydełkowy kołnierzyk z guzikiem. Wszystko wykonane z najwyższej jakości bawełny.  Kołnierzyk w kilku wersjach kolorystycznych  

Jak powstają szydełkowe kulki???

1.  5-6 oczek łańcuszka w zależności od wielkości kulki drewnianej. 2. Łączymy w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.    3. Na kółku robimy półsłupki (kulka 7mm – 8płs. 18mm – 12płs. 25 mm – 13 lub14 płs.)          4. Nie robię okrążeń, tylko "w ślimaka"- czyli same płs., na początek dwa w jedno oczko i tak w zależności od wielkości korala w każde lub co drugie w mniejszych. W największych dobieram jeszcze w drugim „okrążeniu”      5. Kiedy otrzymam już potrzebną średnicę dalej dziergam bez dobierania.     6. Następnie zakładam kulkę   7. Dziergam omijając co drugie lub co trzecie oczko.              8. Zakańczam i chowam nitkę do środka. GOTOWE!!!

Korale do swetra

 W sezonie jesienno-zimowym zmienia się wiele naszych nawyków. Również dobierając biżuterię w tym czasie zwracamy uwagę na pogodę i nasze samopoczucie.  W Magicznym Szydełku powstało kilka naszyjników i korali, które pasują do sezonowych ubiorów. Królujące wygodne i ciepłe swetry i golfy dopełnić można długimi koralami w kontrastowych lub dopasowanych kolorach. Szczególnie te z obdzierganymi kulkami wydają się zimowe!   A to mój wygrany naszyjnik od  Art-Bubiska Jesienny pejzażyk z wrzosami. Powstał na indywidualne życzenie... i trafiony w punkt. Przepiękna interpelacja!  Jest taki cudny, a tu brak okazji na wyjscia przez całą tę covidową sytuację...